1926 FORD MODEL T TOURING CAR

Tasarımında başlıca bir yenilik yapılmadan 19 sene içinde 15,484,781 adet üretilen, halk arasında “Tin Lizzie” (külüstür) adı verilen Model T, bugün kullanmakta olduğumuz üç pedal sistemini milyonlarca sürücüyle tanıştıran otomobildir.

1896 yılında “Quadricycle” adlı ilk otomobilini imal ederek Detroit sokaklarında kullanan Henry Ford, 1907 yılına kadar 14,887 otomobil üretti. 1908 yılında, süregelen model K, N, R ve S serilerine son vererek, geniş kitlelere hizmet verecek, en kaliteli malzemelerle en yetenekli işçiler tarafından imal edilecek ve yatının çok düşük tutularak herkesin sahip olabileceği bir halk otomobili üretmek fikrini harekete geçiren Model T’nin üretimine başladı.

Genelde siyah renk olarak üretilen, birçok takma adından en popüleri “Tin Lizzie” olan Model T Ford’larda, 1926 yılında yenilenme hareketleri başlarken, seri imalat sistemi de geliştirilerek otomatikleştirildi. Halk artık daha modern bir otomobil istiyordu. Model T, renkli üretilmeye başlandı. Sadece koyu lacivert ve koyu kahverengi üretilen Touring modeli, 1911’den beri ilk defa bu yıl şoför tarafında bir ön kapıya sahip oldu. Fakat hala, 1912 yılında, yapılan tadilat sonrası, gücü 22 beygirden 20’ye düşen L-4 motoru kullanılmaktaydı. Bu, 1926 “Model T”, Ataman Müzesi tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nden satın alındı. Türkiye’de kapsamlı bir restorasyon geçirdi. Sinema meraklılarının 1900 başlarında çevrilen filmlerde ve komedyen ikili Laurel ve Hardy’nin hemen her filminde doyasıya izledikleri bu otomobil, 1927 yılında yerini Model A’ya bıraktı. Müzemizdeki 1926 örneğinden başka, yurdumuzda 10 civarı Model T bulunmaktadır.

Paylaş: