1931 FORD MODEL A DELUXE ROADSTER

19 senelik başarılı bir üretim ve 15 milyondan fazla satıştan sonra imalatına son verilen Model T’nin merakla beklenen yeni modeli için verilen söz ve çalışmalar, 1927 yılının 3 Kasım’ında bir Tudor Sedan olan Ford Model A’nın basına tanıtılması ile gerçekleşti. Sevenleri arasında “Düldül” ve “Külüstür” gibi takma isimlerle çağırılan Model T’nin genel hatlarını taşıyan fakat o gün için çok daha modern görünüme, yuvarlak hatlara ve krom parçalara sahip Model A, Henry Ford’un oğlu Edsel Ford ile Model T’yi de yuvarlak hatlara kavuşturan Joe Galamb tarafından tasarlandı.

Yeni Ford’a “A” serisi adı verilmesi, Henry Ford’un, her şeye yeniden ve yeniliklerle başladığının bir simgesi olarak kabul edildi ve Tudor Sedan, Coupe, Sports Coupe, Roadster ve Phaeton gövde stilleriyle imal edilmeye başlandı. 1928 ortalarında Fordor Sedan ve versiyonu Taksi ile Rumble Seat Coupe ve Roadster, Business Coupe ve Roadster, Special ve Sport Business Coupe’lerle 10 farklı modele erişti. Model A, görüldüğü gibi, Model T’den daha sağlam bir otomobildi. 3 vitesli şanzımanında, yerden kumandalı kol ile, vites pedallardan ayrıldı.

Müzedeki Model A, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir açık artırmadan, 1926 Ford T ile beraber satın alınarak Türkiye’de restore edildi. Otomotiv tarihinde sahip oldukları önemli rolden ötürü, müzenin kıymetli iki parçasıdırlar.

Paylaş: