1939 FORD DELUXE CONVERTIBLE COUPE

1939 Ford’ların üretimine, 1938 yılının Kasım ayında başlandı. İlk kez 1938’de olduğu gibi, bu yıl da Standard ve DeLuxe serileri farklı bir ön görünüm ile tanıtıldılar.

27 milyonuncu Ford’un fabrikadan çıktığı bu yıl, 2 station wagon dahil, 11 gövde stili tanıtıldı. Bunlardan 4’ü Standard, 7’si DeLuxe serisinde. Müzemizdeki 788 Dolar yatlı DeLuxe Convertible Coupe de, Ford’un “rumble seat”li (bagajda uşak veya hizmetçi koltuğu) son convertible gövdesi olma özelliğini taşıyor. Rüzgar ve diğer kötü hava şartlarında kullanışsız olup popülerliğini yitirdiğinden kaldırılan rumble seat’in bizde halk arasında karşılığı “kaynana koltuğu”.

6 milyonuncu V8 motorun yapıldığı bu yıl da, Ford, 1937’den gelen motorlarda bir değişiklik yapmadı. DeLuxe serisi, geçen yılın 221 cu. inch hacmindeki büyük V8 motoru kullandı. 65 beygir güç ile 1932’den beri gücü artırılarak kullanılmakta olan bu motor, 1937 yılında 90 beygirden 85 beygire düşürülmüş, pistonları da ha f alaşım çelik malzemeden imal edilmişti.

1939’da en popüler ve en çok satan DeLuxe Tudor Sedan, 742 Dolar yatı ile 144,333 adet satılmasına karşın, DeLuxe Five Window Coupe, Hot Rod meraklılarının ve “Stock Car” yarışçılarının vazgeçilmez arabası oldu.

Tüm Ford’larda çift elektrikli korna, çakmak, küllük ve arkada çift stop lambası standart. Ayrıca, DeLuxe serisinin bu ekipmanlara ilaveten ampermetre ve akü şarj lambası, arkada küllük, saat, torpido gözü kilidi, banjo şekli direksiyonları ve maun desenli ön panelleri var. Yan dikiz aynası, kilitli yakıt depo kapağı, krom jant çemberleri, DeLuxe jant kapakları, beyaz yanaklı lastikler ve arka çamurluk etekleri iki seri için de seçenek aksesuarlar.

Paylaş: