1939 MERCEDES-BENZ 170 V

Bir Ataman ailesi üyesine mezuniyet hediyesi olarak verilen otomobil, müzenin sahip olduğu ilk koleksiyon otomobilidir ve müzenin kurulmasına da neden olmuştur. Türkiye’de çok bakımsız ve birçok aksesuarı eksik bir halde bulunmuş, bugünkü orijinal durumuna müze tarafından yapılan restorasyonla kavuşmuştur.

İlk dört tekerlekli otomobili, ilk kamyonu, ilk motosikleti, ilk yarış otomobilini ve ilk deniz motorunu imal eden Alman Gottlieb Wilhelm Daimler ile, 2900 cc’lik benzinli bir motorla 1885 yılında dört tekerlekli ilk otomobili yürüterek 1886’da halka tanıtan Carl Benz, 1899 yılında ürettikleri bir yarış otomobiline, ileride en önemli satış bayileri olan Emil Jelinek’in kızı Mercedes’in adını verdiler. 1901 yılından itibaren bu adı marka olarak kullanan rmaları, 1926 yılında bugünkü Daimler-Benz AG. adını aldı. Bu 4 silindirli 4 kişilik 170 V, Almanya’nın en köklü kuruluşu olan ve motorlu araçlarıyla ün yapan Daimler-Benz’in, 1935 yılında Adolf Hitler’in şahsi emri ile geniş bir halk kitlesinin ucuz ve ekonomik, aynı zamanda lükse sahip bir otomobil edinebilmesi için, 1931 yılından 1936 yılına kadar üretilen markanın küçük sınıf otomobili 6 silindirli 170’i (W 15) geliştirmesi ile tasarlandı.

Elips boru kesitli, X-şekilli çerçevesiz bir şasi ile imal edilen 170 V’lerin ön süspansiyon sistemi tamamen bağımsız ve iki ön tekerlek arasına ters yerleştirilmiş bir yaprak makas ile çözülmüş. Arkada ise süspansiyon görevini iki helezon yay yapıyor. 1930’lu Nazi idaresindeki Almanya ve Fransa cephelerinde Gestapo teşkilatı hizmetlerinde kullanılan, 2 ve 4 kapılı Limousine’ler, 2 ve 4 kişilik Cabriolet’ler ile gövdeleri Krieg, Binz ve Lueg gibi rmalar tarafından yapılan Kombi (Station Wagon) ve Panel modelleri ile Almanya dışında tüm Avrupa ülkelerinde de polis, itfaiye ve ambulans araçları olarak yıllarca kullanıldılar.

Paylaş: