1941 FORD 1/2 TON PICKUP

Her yıl, o yılın otomobil gövdesinin ön görünümü ile imal edilen ve “Ticari Otomobil” sınıfı olarak bilinen Sedan Delivery ve 1⁄2 Ton’luk modeller, bu yıl, 1940’ın tasarımı Standard Ford otomobillerinin gözyaşı damlası farlı ön görünümü ile tanıtıldılar. Kamyon şoför mahalli önüne otomobil motor bölümü ve panjuru monte edilerek üretilen 11C, Ford’un (aynı zamanda yat tasarımcısı da olan) tanınmış tasarımcısı Eugene Turenne “Bob” Gregorie’nin çizgilerine ve bugüne kadar tanıtılan en güzel tasarım ve görünüşlü pickup unvanına sahip.

1941 tasarımının, çok beğenilen 1940 Ford’dan hemen hiç farkı yok. 1939 yılından gelen, otomobillerde standart, Chevrolet ile Dodge’da bulunmayan 3 hızlı şanzıman kullanan 1⁄2 Ton’luklarda, direksiyondan vites kolu, hidrolik frenler, bombeli ön çamurluklar ile yine kamyonetlerde ilk defa kullanılan atom farlar 1941’de toplu halde görebildiğimiz yenilikler. Ayrıca bu yıl, 3 farklı silindirli motor kullanıldığından arka kapak, motor kapağı, jant kapakları ve ön panelde V8 logosu kaldırıldı.

1941 yılında Ford’un kamyon satışları milyonun üzerine çıkarak tarihinde rekor kırdı. Bu 1⁄2 Ton’lukların toplam üretimi 89,394 adet. Ford, Sedan Delivery dışında, otomobil ön bölümü ile “Ticari Otomobil” sınıfı üretimine bu yıl son verdi. 1⁄2 Ton’luk araçlar, 1942 yılından itibaren kamyon şoför mahalli ile üretilmeye başlandı.

Paylaş: