1947 FORD 798T İTFAİYE ARACI

İtfaiye görevini yapabilen ilk merdivenli ve kimyasal likit tanklı hortum kamyonu Ford aracı 1915 yılında imal edilen ve American La France ekipmanlarını taşıyan Runabout gövdeli bir Model T idi. Küçük yangınlarda çok başarılı olan bu araçlar daha sonra, 1918 yılında Ohio’da “Prospect Fire Engine Company”nin “Deluge” markası adı altında özellikle Ford için itfaiye aracı olarak üretilmeye başlandı. “Deluge” o günlerin en popüler itfaiye aracıydı. 1919’da da kapısı ve ön camı olmayan tam yangın söndürme donanımlı 1 tonluk uzun şasili bir Model T, Runabout gövdesi ile, Ford’un Highland Park fabrikasının yangın söndürme departmanında çalışmaya başladı.

1917 yılında “Model T”nin şasisi uzatılarak kamyon imalatı başladı. 1920 yılında Ford’un 1 ton kapasiteli kamyonlarına T-Truck veya Ton-Truck kısaltılmışı olan “TT” ismi verildi. Dakikada 250 galon su pompalayan Deluge ekipmanlı Prospect Model SL’in arka tekerleklerinde 5 Aralık 1919’dan itibaren opsiyon olan pnömatik (hava basınçlı) lastikler ve yüksek hızlı arka dingil kullanıldı. Ford 1924 yılında, top arabası tekerlekli bir hortum treylerini itfaiye araçlarının arkasına bağladı.

Amerika’dan satın alınan ve müzemizin tek kamyonu olan itfaiye aracı, gördüğünüz 1947 gövde şekli ile 1942 yılında üretime girdi. Kamyonet modellerine “Tonner” serisi, burunlu kamyon modellerine “Regular” serisi ve yarım burunlu olan, yani motoru şoför mahalli altında olan kamyon modellerine ise C.O.E. (Cab-Over-Engine) serisi adları verildi. Savaşta da kullanılması dolayısı ile çok popüler olan bu gövdenin en çok üretilen 401 cm dingil mesafeli, 1,5 ton kapasiteli şasisinin 2 tonluk ve 2-hızlı diferansiyelli modelleri de imal edildi. Arka tekerlekleri öndekinden büyük olan ve 6 adedi takviye, 18 yaprak arka makaslı müzemizdeki 798T dahil çoğu itfaiye aracında da kullanıldı.

Paylaş: