1947 HARLEY-DAVIDSON SERVI-CAR

1932 yılında tanıtılan bu üç tekerlekli, modi kasyonlar ile 42 yıl boyunca üretimde kaldı. Servi-Car, aynı adı gibi, bir servis aracı olarak düşünüldü ve imal edildi. Uzun yıllar, birçok otomobil rmasının yol yardım aracı olarak kullanımı yanında, Amerika’da polis hizmetinde de çok popüler bir motosikletti.

Wisconsin’ın Milwaukee şehrindeki Juneau Avenue’de bulunan Harley-Davidson fabrikasında üretilen Servi-Car, tanıtıldığı yıl olan 1932’den 1963’e kadar G (küçük sandıklı, çekicili), GA (küçük sandıklı, çekicisiz), GD (geniş sandıklı, çekicisiz), GDT (geniş sandıklı, çekicili), GE (geniş sandıklı, hava tanklı) olmak üzere beş ayrı modelde üretildi. Müzemizdeki örneği Towbar’sız yani çekicisiz. Fakat G modeli ve arkası bombeli sandığı, Amerika’da kullanılmayan, özel bir tasarım. Orijinal üretimde, sandığın arka paneli, isim veya tanıtım yapılabilmesi için düz tasarlanmış.

Servi-Car’lar diğer bütün Harley-Davidson motosikletlerden farklı özelliklere sahip. Zincirle yürümelerine rağmen, 3 hızlı ve geri vitesli otomobil tipi şanzımanları, diferansiyelleri ve daha büyük aküleri var. Tek motorları ise 45.28 cu. inch (742 cc) 1932-1936 arası Model R, 1937’de Model-W’dan alınarak kullanılan V-Twin Flathead.

1974 yılında üretimi durdurulan Servi-Car, 1990’lı yıllarda, Amerikan polisi tarafından kullanılmaya devam ediyordu. 1947 yılı, Harley-Davidson’ın bugün klasikleşen siyah deri motosiklet ceketlerinin de satılmaya başlandığı ilk yıldır.

Paylaş: