1951 STUDEBAKER CHAMPION CUSTOM STARLIGHT COUPE

1852 yılının Şubat ayında, Indiana eyaletinin South Bend şehrinde, Henry ve Clement Studebaker kardeşler tarafından küçük bir demir atölyesi olarak kurulan, sonraları at arabası üretimine dönen ve diğer üç kardeşin de bu işe katılmasıyla, Amerikan İç Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı için ürettikleri at arabaları ile “Studebaker Brothers Manufacturing Company” adı altında, değil Amerika’nın, dünyanın en büyük at arabası üreticisi durumuna gelen bu marka, 1902 yılında geliştirdiği elektrik motorlu ve 1904 yılında ürettiği ilk benzin motorlu araç Model C ile otomobil üretimine girdi.

İlk Champion, 1940 yılında, üç ve beş kişilik Coupe’ler ile iki ve dört kapılı Sedan’lar olmak üzere dört ayrı model ile geldi.

Starlight modeli Coupe’ler arkada dört parçalı ve yanlara dönen pencereye sahipler. İçinin, özellikle ön koltuk ve ön panel arasının fazla geniş olması ile tanınan bu gövdeye sahip Studebaker’ların, 6 silindirli Champion ve 8 silindirli Commander serilerinde toplam 21 farklı modeli var. Bu modeller kendi içlerinde donanımlarına göre Custom, DeLuxe ve Regal olarak üç sınıfa ayrılıyor.

1950’de, tasarım halk arasındaki deyişi ile “Bullet Nose/Mermi Burun” şeklini aldı. 1951’de merminin altındaki sağ ve sol ızgara genişletilerek bizim “Bullet Nose” tasarlandı. Bu ekolün son modeli 1952’de ise “Mermi Burun” yok. Motor kapağı ortasındaki krom armanın tam altındaki üçgenin sağ ve soluna üçer adet diş yerleştirildi. Türkiye’deki deyişi ile “Sütçübekir”in modellerini bu farklarla ayırt edebilirsiniz. Tasarımın tutulması ve “Bu arabanın hangi tarafı önü?” şakası ile 1949 yılında Studebaker’ın satışları 239,000 adede ulaştı.

Paylaş: