1956 FORD THUNDERBIRD CONVERTIBLE

1955 yılında 16,155 adet satan T-Bird’ün 1956 modelinin detaylarında birçok yenilik yapıldı. Teknik olarak yapılanların en önemlileri, şasinin güçlendirilmesi, öndeki helezon yaylara mafsallı salıncak kollar ilave edilerek süspansiyonun çok daha yumuşak duruma getirilmesi ve elektrik sisteminin 12 Volt’a dönüştürülmesi oldu. 193 beygir gücündeki standart motorun 202 beygire yükseltilmesi ve 312 cu. inch’lik (5113 cc) yeni bir V8 motorun ilave edilmesi ile de performans artırıldı. Yeni motor otomatik şanzımanla 225 beygir gücüne erişti. Otomobili 1955’ten farklı kılan ve hemen göze çarpan gövde yenilikleri ise; hardtop tavanın iki yanındaki, sürücünün görüş açısını rahatlatan, seçenek sınıfındaki “Porthole”, yuvarlak gemi kamarası pencereleri, kelebek camlar, ön çamurluklardaki vantilasyon kapakları ve bagajdaki hacmi yetersiz kıldığından, “Continental Kit” olarak bagaj dışına alınan yedek tekerlek sebebi ile tasarımı değişen, iki yanında gizli egzoz çıkış delikleri bulunan arka tampon.

1956 yılı, tüm Ford’lar için performans ve güvenlik çalışmalarının yapıldığı yıl idi. “Hayat Kurtarıcı Tasarım” adı verilen yenilikler 1956 T-Bird’lerde de yapıldı. Göğüse batmasının önlenmesi için direksiyon, kolonu kısaltılarak iç bükey şeklini aldı. Seçenek olarak, ön panelin üstü ve güneşlikler çarpmalara karşı yumuşak malzeme ile kaplandı. İç dikiz aynası kolu mafsallı hale getirildi ve kapı kilit mandalları kolay açılır şekilde yenilendi. Bu yıl da Thunderbird, standart 56 Ford’un (stop lambaları gibi) birçok parçasını aynen kullandı.

Müzemizdeki 1956 Thunderbird Convertible, bir Fransız asilzade tarafından “Tavuskuşu Mavisi”nde ve birçok aksesuarla sipariş edilmiş, sonradan Kanadalı bir politikacıya satılmıştır. Bu Kanadalı siyasetçiden satın alınarak Florida’ya ve oradan da İstanbul’a getirilerek restore edilen otomobil, 15,631 adet üretildiğinden en zor bulunanlardandır. James Dean, Marilyn Monroe ve Grace Kelly lmlerinin de kahramanı olan Convertible’lar, 1956’da 3,151 Dolar yatla satıldılar.

Paylaş: