1958 CADILLAC SERIES 62 ELDORADO BIARRITZ

1958’in en pahalı lüks spor modeli olan Eldorado Biarritz, 1957’de tasarlanan gövdesinin daha bol kromlu bir makyajı ile tanıtıldı.

1958 Cadillac’ların standart motoru 310 beygir gücünde ve seçenek olarak Q-versiyon adı altında 3 adet 2-boğazlı karbüratör ile kullanıldığında, aynı 4800 devirde 335 beygire yükselebiliyor. 364.4 cu. inch (5972 cc) hacmindeki Cadillac 365 V8’in bu Q-versiyonu Eldorado’ların standart motoru.

Bu yıl Cadillac’ların en büyük mekanik yeniliği pnömatik, yani havalı yaylar ile çalışan süspansiyon sistemi. Seçenek olan bu sistem, otomobili adeta yumuşak bir yastık haline getirdiğinden, fevkalade rahat. Ancak birçok Cadillac sahibi, sabah arabalarını havası boşalan hava yastıklarından dolayı şasiye oturmuş olarak buldukları için, sistem 1961’de tüm sanayiden kaldırıldı.

Arka tasarımı, diğer Cadillac’lardan tamamen farklı ve spor görünümde olan Eldorado Biarritz’te otomatik şanzımanın yanında, havalı frenler, havalı direksiyon da standart ekipman. Ayrıca, yağmurlu havada sensör ile otomatik kapanan tente seçeneği de var.

1958 yılı otomobil dergileri, yeni ve lüks arabalar arasında yaptıkları pazar araştırması ve testlerde, en saygın markalar Lincoln, Cadillac ve Imperial arasında kullanımı en sessiz, en ekonomik ve pazarda en kıymetli olarak 1958 Cadillac’ları gösterdiler. Adını, İspanyolca parlak, süslü bir kişi anlamına gelen “El Dorado” kelimesinden alan bu Eldorado Biarritz, Florida’da bir müzayedede satın alındı. Otomobilin ilk sahipleri Amerikalı çiftçi aile, Cadillac’ı, mahsulün kötü olduğu yıllarda banka kredisine teminat olarak kullandılar. Ayrıca, bulunduğu kentteki geçit törenlerinde lider araç olarak da kullanıldığından, orijinal tören koltuğu da bulunmakta.

Paylaş: