1960 TRIUMPH TR3A ROADSTER

1950 yılında lüks bir otomobil olarak tanıtılan ilk “TR” Triumph TR-X’den sonra ucuz, Morgan tarzı otomobillere yönelindi. 1952’de Walter Belgrove’un tasarımını yaptığı ilk başarılı model TR2 ile küçük roadster imalatına başlayan Standard-Triumph Group, otomobilin birkaç küçük fakat önemli sorununu, aynı tasarımla tanıtılan TR3 modelinde ortadan kaldırdı. TR2 üretimi ile fabrikada birikmiş diğer modellere ait şasi ve parça stoğunu eriten Triumph, aynı gövde, aynı şasi ve Ferguson traktör motorundan geliştirilen aynı 4 silindirli motor ile TR3 modeline sadece makyajlı bir ön panjur ile 1955-1957 yılları arasında devam etti.

Masra ardan kaçınılarak ortaya çıkarılan TR2’nin geriye monte edilmiş elek tarzı ön panjuru TR3’te ileri alınarak ön görünüm makyajlandı ve ilk üç sene kullanıldı. Küçük bir Jaguar XK 120’yi andıran tasarımı, MG TD ve TF’den yüksek performansı ve XK 120’den oldukça düşük yatı ile TR2 gibi TR3’ün de çoğu Amerika’ya satıldı. Gücü TR2’den altı beygir artırılarak 100 beygire çıkarılan motorunda başka bir yenilik yapılmadı. TR3, disk freni standart ekipman olarak sunan ilk TR oldu. Penceresiz kapı tasarımını, yan plastik perdeler ve perdelerdeki sert plastik pencereler ile kapatan TR2 gibi TR3 de bu perdeleri üstü kapandıktan sonra kullanabiliyor.

1957’de geniş ön panjur, hardtop, kapı kolu ve bagaj kilidine kavuşan roadster TR3A adını aldı. Altı ayrı rengi olan TR3A’nın dört ayrı renk vinil veya deri döşeme seçeneği var. 1962 yılına kadar üretimde kalan TR3A, yerini TR3B’ye bıraktı.

Paylaş: