1964 CHEVROLET IMPALA SS CONVERTIBLE

Chevrolet 1964 yılında, 2,318,619 adet satışı ile Amerika’nın 1 numaralı üreticisi oldu. Yeteri kadar ilgi çekmeyen Chevelle, Nova, Corvair ve hem de Corvette modelleri yanında, büyük gövde serileri Impala, Bel Air ve Biscayne, Amerikalı’nın otomobil tarzını gerçekleştiren modeller oldular ve “Üç Büyükler” arasında rakipsiz duruma geldiler. Bu üç serinin de 6 ve V8 motorlu versiyonları arasında, yine üst donanımlı Impala en çok satan otomobildi.

1961 yılının B-Gövdesi’nin stil ve teknik olarak devamı ve son örneği olan 1964 Chevrolet, 1961’de ilk tanıtılan Super Sport (SS) lüks ve performans paketini sadece Impala’nın 6 ve V8 silindirli sport coupe ve convertible modellerinde 161 Dolar ekstra bir ödeme ile pazarladı.

Adını Afrika Antilopu’ndan alan Impala’nın Super Sport seçenekleri aslında giyim ve süsleme olarak düşünüldü. SS modelinin temel spesi kasyonları Impala, Bel Air ve Biscayne’den farksız. SS amblemini içte ve dışta son yıl kullanan Super Sport’da, Impala’nın yatay “U” şeklinde gövde yan krom çıtaları yerine, tek, daha geniş ve daha yukarı konumlanmış bir krom çıta bulunuyor.

1958 yılından beri kullanılmakta olan çerçeve takviyesiz (X) şekilli şasinin bu yıl son yılı. Fisher imalatı gövde, önceki yıllar gibi yine birleştirilmiş tek parça. Ön ve arkalarda takviyeli amortisör ve helezon yaylarla süspansiyon gerçekleşiyor. Kar, kum gibi kaygan yüzeylerde tekerlekler “Positraction” sistemi ile kontrol altında tutuluyor ve sürücü eğilebilen direksiyon kolonu ile direksiyon pozisyonunu kendine göre ayarlayabiliyor.

1991 yılında müze tarafından İstanbul’da satın alınarak tamamen restore edilen bu “Tuxedo Black” renkli ve kırmızı döşemeli yüksek donanımlı Impala’yı, alt seriler Bel Air ve Biscayne’den üçlü arka lambaları ile kolayca ayırt etmek olası.

Paylaş: