1965 CHEVROLET IMPALA SS CONVERTIBLE

1965 yılında, General Motors otomobilleri alışılmamış kavisli hatları içeren tasarımlarla tanıtıldılar. Impala’nın da dördüncü jenerasyonu olan bu B-Gövde platformlu Chevrolet de, yine Fisher üretimi bu yeni tasarımı ile büyük ilgi topladı.

Bu Impala Convertible, 1961’de sunulan SS lüks ve performans paketinin 1965 yılı örneği. Super Sport (SS), isteğe bağlı donatılan Hardtop Coupe ve Convertible Impala’lardan oluşuyor. Müzemizin “Regal Red” rengindeki SS Convertible’ı üzerinde, 138 Dolar fark ödenen 327 V8 (L74) Turbo-Fire motor var. 327 V8, 283 V8 ile farksız bir görünümde ve ikinci “small block” yani bizim “fındık motor” olarak adlandırdığımız küçük motorlardan biri.

8 iç ve 15 dış renk ile pazarlanan Impala’larda yumuşak ön tablo, yumuşak güneşlikler, dış dikiz aynası, çift hızlı silecekler, geri lambası ve kalorifer standart ekipmanlar arasında. 1965’te gövde üzerindeki “SS” logosu “Super Sport” yazısı ile değiştirilen bu Impala Convertible’ın yatı, standart motoru 283 V8 Turbo-Fire ile 3,212 Dolar.

Türkiye’de çoğu taksi olarak kullanılan Amerikan otomobilleri, 1960 yılından sonra Chevrolet markası haricinde görünmez oldular. 1966’dan sonra da, müzemizdeki B-Gövdeli Impala ile alt sınıfı Bel Air ve Biscayne’lerin 6 silindirlileri, taksi olarak yerlerini ekonomik küçük yerli üretim markalara bıraktılar. Müze tarafından 1988 yılında Türkiye’de satın alınan bu Impala SS Convertible, yurt dışında hiç kullanılmadı. Restore edilerek şasi, gövde, süspansiyon, mekanik aksam ve döşemeleri tamamen yenilendi.

Paylaş: