1967 CHEVROLET CORVETTE STING RAY CONVERTIBLE

İlk yılı 1953’te sıkıntılar içinde satılmayı bekleyen, Amerikan halkının bir türlü alışamadığı berglas (cam elyafı) gövdeli ve güçsüz motorlu Chevrolet Corvette, bugün Amerika’nın gerçek spor otomobili unvanını henüz başka bir markaya kaptırmadı.

İkinci ve en kısa ömürlü jenerasyonun son yılı ürünü bu Bill Mitchell tasarımlı 1967 Corvette Sting Ray, spor otomobil sınıfında en çok tercih edilen koleksiyon parçası. Her yıl daha da güçlendirilen motoru ile önceki kardeşlerinden en kaslı olanı.

Corvette’in bu yıl standart motoru 327 V8 Turbo-Fire, 300 beygir gücünde, 326.7 cu. inch hacminde, yani 5354 cc. Ancak 100 Dolar ek ücret ödendiğinde, yüksek performanslı kam mili kullanılıp kompresyon oranı artırılıyor ve motorun gücü, bu arabada olduğu gibi, aynı çap ve strok ile 350 beygire yükseltilebiliyor. Bu, fındık motor dediğimiz “small block”, standart olarak 1962 yılında 250 beygir gücü ile Corvette’de kullanılmaya başlandı.

Corvette, ikinci jenerasyonunun ilk yılı 1963’te birçok ilki de beraberinde getirdi. Arka süspansiyonda salıncak sistemi, gerçek bagajı olmayan ilk Corvette ve ilk coupe gövdesi, Sting Ray gibi bir isim ve 1942 De Soto’dan sonra ilk defa kullanılan gizli farlar bu yeniliklerin başlıcaları.

Amerika’da başarısız bir müzayede sonucu, müzemizin kurucusu Ural Ataman’ın özel görüşmesi ile satın alınan bu çok gürültülü bir motora sahip Sting Ray, koleksiyonun gözde parçaları arasında.

Paylaş: