1970 ASTON MARTIN DBS

Birçok spor otomobil imalatçısı gibi Robert Bamford ile Lionel Martin de, 1908 yılında yarışlara katılmak için bir Isotta Fraschini şasisi üzerine yarış otomobili imal ettiler. Aston Clinton Hillclimb yarışından “Aston”, Lionel’ın adından “Martin”i alarak, 1913 yılında Aston Martin’i kurdular. Farklı şasiler üzerine yarış otomobili imal ederken yine birçok rmanın yaşadığı ekonomik zorluk içine düştüler. Lionel Martin, istifa ederek bisiklet üretimine başladı. 1926’da Cesare Bertelli ve ortakları rmayı satın alarak adını Aston Martin Motors olarak değiştirdiler. Savaş sonrası 1947’de, bir “Satılık kârlı iş” ilanından rmayı, daha sonra da Lagonda’yı satın alan David Brown, markayı bugünlere taşıdı.

1958’de tanıtılan alüminyum gövde panelli “Superleggera” yani “süper ha f” bir otomobil olan, gövdesi Carrozzeria Touring adlı İtalyan rması tarafından imal edilen DB4 ile, DB (David Brown) har eri tüm modellerde kullanılmaya başlandı.

1966’da Aston Martin’lerin imalatı el yapımına dönüştü. İlk DBS, iki kişilik, sol direksiyon ve touring gövde ile 1966’da London Motor Show’da teşhir edildi. Sadece iki adet üretilen bu otomobilin yerini, 1967’de, tanınmış, İngiliz tasarımcı William Towns’ın 2+2 modeli aldı. DB6 şasisi üzerine fakat 114 mm daha geniş ve 30 mm daha uzun dingil mesafeli, yine aynı 6 silindirli motor ile imal edilen Aston Martin’de arka süspansiyonda “De Dion” dingil kullanıldı. Disk arka frenler, diferansiyele yakın bağlanarak, süspansiyona düşen 130 kg ağırlık 80 kg’a düşürüldü. Fakat toplamda DB6’dan 133 kg daha ağır bir otomobil oldu. 830 adet üretilen DBS’lerin 405 adedi V8 motorlu.

Paylaş: